المپياد جهاني شيمي
 منیزیم: بخش دوم
منیزیم: بخش دومزنگ تفريح شيمي
مواد زیست سازگار

 

ادامه از قبل 

 

 جالب است بدانید:

 نام منیزیم از واژه‌ی یونانی منیزیا گرفته شده است. منیزیا نام منطقه‌ای از کشور یونان است که در آن ترکیب‌های منیزیم وجود دارد.
 شیر منیزی که به عنوان ملین و برای درمان سؤهاضمه به کار می‌رود ترکیب منیزیم و اکسیژن و هیدروژن مولکولی است. 
 نمک اپسوم یا منیزیم سولفات، ماده‌ای است که در کشاورزی، پزشکی و درمان‌های حانگی استفاده‌ی زیادی دارد. 
 ایالات متحده‌ی امریکا تن منیزیم در معادن دارد که ۸۸ درصد از این مقدار در ایالت نوادا موجود است. 
 آب نه تنها نمی‌تواند منیزیم مشتعل را خاموش کند، بلکه آن را شعله‌ورتر نیز می‌کند. بر اساس گزارش نشریه‌ی آنلاین «ایستگاه آتشنشانی» استفاده از منیزیم در تولید خودروها و لوازم خانگی رو به افزایش است. به همین دلیل لازم است آتش‌نشانان آموزش‌های لازم را ببینند و مواد مختلف اطفای حریق را به تناسب ماده‌ی سوختنی استفاده کنند. 
 
پژوهش‌های فعلی:
بانداژی را تصور کنید که خودش به تنهایی و بدون استفاده از داروها و مواد مختلف، باکتری‌های زخم را از بین می‌برد. ساخت این بانداژ هدف فیورنزو امنتو (FiorenzoOmenetto) و همکارانش در دانشکده‌ی مهندسی پزشکی دانشگاه تافتز (Tufts University) است. آن‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از ابریشم و منیزیم یک وسیله‌ی پزشکی قابل کاشت بسازند که بتواند بدون خطر عفونت‌ها را درمان کند. 
 
معمولاً ایمپلنت‌ها یا مواد کاشتنی در بدن حاوی فلز یا دیگر مواد مقاوم هستند. این یعنی بدن باید ایمپلنت را برای همیشه حمل کند و یا پس از مدتی آن را بردارد. این فرآیندها ریسک ابتلا به عفونت را بالا می‌برند. امنتو و همکارانش در حال تحقیق درباره‌ی وسیله‌ای بسیار جالب هستند که می‌تواند عفونت‌ها را درمان کند. این وسیله شامل یک لایه ابریشم است که اسیدآمینه‌های ضروری را دارد.
 
 
 
 
یک سیم‌پیچ از منیزیم ابریشم را دربر گرفته است. این وسیله شبیه یک بخاری بسیار کوچک عمل می‌کند. به طوری که پس از کاشت در بدن فعال می‌شود و دمای ناحیه‌ی اطرافش را تا حدی بالا می‌برد که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس کشته ‌شود. این روش بر روی موش‌ها آزمایش شده و نتایج موفقیت‌آمیزی داشته است. میزان حرارتی که بانداژ می‌تواند تولید کند بستگی به ضخامت آن و نوع ساخت ابریشم دارد. گروه محققان امنتو نتایج تحقیقاتشان را در ماه نوامبر در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (journal Proceedings of the National Academy of Sciences) منتشر کردند. 
 
 
 
 
امنتو توضیح می‌دهد: «منیزیم یک انتخاب مناسب برای سیم‌پیچ ایمپلنت ما است. زیرا این فلز در تماس با مایعات بدن تجزیه می‌شود و با فرآیندهای زیستی سازگاری دارد. بر اساس نظر پزشکان مقدار منیزیم لازم برای بدن انسان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در روز است. مقدار منیزیم مصرف شده در وسیله‌ای که ما ساختیم تنها 30 میکروگرم است که در مقابل نیاز روزانه ناچیز است و تعادل بدن را به هم نمی‌زند. شما پس از استفاده از این بافت، در اطراف زخم هیچ پدیده‌ی زیستی تازه‌ای مشاهده نخواهید کرد. این نشانه‌ای دلگرم کننده است که به ما می‌گوید این ابزار مناسب و مفید است.»
 
 
 
امنتو ادامه می‌دهد: «هنوز راه زیادی باقی است تا این وسیله به طور وسیع در بازار پزشکی مصرف شود. اما تحقیقات نشان می‌دهند که کارکرد منیزیم و ابریشم در کنار یکدیگر می‌تواند در موارد زیادی کاربرد داشته باشد، زیرا این مواد بسیار زیست‌سازگار هستند. می‌توان به عنوان یکی از موارد استفاده از ابریشم و منیزیم، سنسور تشخیص فساد در مواد غذایی را نام برد.»
 

 مریم درودیان

 

منابع:

 

Live Science

مواد محترقه‌ی زیست سازگار

نوارهای پانسمان هوشمند

الکترولیت چیست و چه نقشی در بدن ما دارد؟

مولکول‌های آلی:  بخش اول

مولکول‌های آلی: بخش دوم

سوختن منیزیم

تاریخچه شیمی: بخش پنجم

Magnesium Uses

Magnesium Properties

 

1395/8/16لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3535
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3535