المپياد جهاني شيمي
 آلومینیم: بخش دوم
آلومینیم: بخش دومزنگ تفريح شيمي
اکسیدهای کاربردی

 

ادامه از قبل

 

 جالب است بدانید:

 

آلومینیوم فراوانی قابل توجهی دارد. بر اساس داده‌های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده‌ی امریکا در سال ۲۰۱۲، تنها ۱.۹ میلیون تن آلومینیوم برای بسته بندی نوشیدنی‌ها و سایر مواد غذایی مصرف شده است. ۱.۷ میلیون تن دیگر هم کاربردهای مختلفی در وسایل نقلیه و سایر کالاها به مصرف رسیده است. 

 

 

 

 

یک بوئینگ ۷۴۷ به تنهایی ۶۶۰۰۰ کیلوگرم آلومینیوم دارد.

 

پودر آلومینیوم به علاوه‌ی پودر ید و چند قطره آب، نمایشی زیبا را می‌سازند. ابرهای بنفش بخارات سمی ید متصاعد می‌شوند و سپس شعله‌ای ایجاد می‌شود. این آزمایش به خوبی نشان می‌دهد که آلومینیوم تا چه حد واکنش‌پذیر است. (هرگز این آزمایش را در منزل انجام ندهید)

بازیافت! بازیافت آلومینیوم تنها پنج درصد هزینه‌ی استخراج آلومینیوم تازه را دارد. 

 

یک قوطی آلومینیوم مصرف شده می‌تواند تنها پس از ۶۰ روز به چرخه‌ی تولید بازگردد. 

 

حدود ۷۵ درصد آلومینیوم مصرفی انسانها از راه بازیافت به دست می‌آید.

 

پژوهش‌های فعلی

بر طبق گفته‌ی یونتیان زو (Yuntian Zhu)، استاد شیمی و مواد دانشگاه کارولینای شمالی صدها آلیاژ آلومینیوم در دنیای شیمی وجود دارد. آلومینیوم به تنهایی سبک اما ضعیف است. افزودن فلزات دیگر به این عنصر موجب استحکام آن می‌شود.  زو و همکارانش آلیاژی از آلومینیوم ساخته‌اند که از فولاد هم مقاوم‌تر است. نتایج پژوهش‌های آن‌ها در ژورنال نیچر منتشر شده است.اگر آلومینیوم به همراه کمی منیزیم و روی تحت فشار بسیار بالا قرار بگیرد، فشار می‌تواند آلومینیوم را تا ابعاد نانو کوچک کند. این دانه‌های نانویی موجب می‌شوند آلیاژ بتواند حرکت کند و از طرفی در برابر ضربه مستحکم باشد. اما این آلیاژ گرانروی بالایی دارد و به همین دلیل مقاوم نیز هست. زو می‌گوید: «این آلیاژ تحت نیروی زیاد به حرکت درمی‌آید اما در حالت عادی ساکن است.»

 

در حال حاضر پژوهشی هم درباره‌ی اکسیدهای آلومینیوم در حال اجرا است. داگلاس کسلر (Douglas Keszler)، مدیر مرکز شیمی مواد دانشگاه ایالتی اورگان می‌گوید: «اکسیدهای آلومینیم می‌توانند در رسوب دادن ذرات موجود در آب و تصفیه‌ی آب بسیار مفید باشند.» کسلر و همکارانش اکنون در حال یافتن روشی برای ایجاد نوارهای بسیار نازک اکسیدهای آلومینیم هستند. آن‌ها فرآیندهای شیمیایی و فناوری لیزر را به کار می‌برند. یکی دیگر از استفاده‎های نوارهای نازک اکسید آلومینیم، بررسی اثر کوانتومی تونل‌زنی الکترون است. این پدیده یعنی اگر نوار را در میان دو الکترود محصور کنیم، الکترون می‌تواند بدون برهم‌کنش با نوار، از یک الکترود به الکترود مقابل برود. می‌توان از این کیت تونل‌زنی الکترون برای برقراری اتصالات الکترونیکی استفاده کرد.

 

 

aspbs.com


منابع:


Live Science

نحات از پلاستیک

باتری آلومینیمی

هدایت الکتریکی

Aluminium.org

Aluminiumdesigh.net

Nature

 

1395/8/27لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 المپياد شيمي

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 سايت‌هاي المپياد شيمي
 پيوندها
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  2221
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  2221