متن كامل خبر
پرداخت «وجه نقد» و «چک حامل» به مدارس خلاف مقررات است

تاريخ خبر : 27/2/1396امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 68

مدیرکل پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش با بیان اینکه هرگونه دریافت نقدی در داخل مدرسه خلاف مقررات است، گفت: اولیای دانش‌آموزان از پرداخت وجه نقد و چک حامل به مدارس خودداری کنند و اگر چک هم صادر می‌شود در وجه مدرسه باشد.

سید رحیم میرشاهولد مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش‌وپرورش خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه بخش زیادی از شکایات به ماجرای دریافت وجه در مدارس بازمی‌گردد، اظهار داشت: مدیران علاقه‌مند هستند که مدرسه را به بهترین شکل اداره کنند که این موضوع خواست همه فرهنگیان است. آن‌ها علاقه دارند که تعلیم و تربیت خوبی را عرضه کنند و از طرفی هم منابع مالی دولت، محدودیت‌هایی دارد.
 
وی افزود: به همین دلیل مدیران ناچار می‌شوند در جاهایی از کمک‌های مردم استفاده کنند و نکات ظریفی در این ماجرا وجود دارد. باید به مردم ثابت کنیم که می‌خواهیم به فرزندان آن‌ها خدمت کنیم. اثبات این موضوع خیلی مهم است و می‌تواند در جلب اعتماد مردم کمک کند.
 
میرشاهولد ادامه داد: وقتی اولیای دانش‌آموز به مدرسه کمک می‌کنند، حق دارند که بدانند این پول کجا خرج می‌شود و این وظیفه آموزش‌وپرورش است که به مردم بگوید این پول کجا خرج شده است.
 
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه مدیران مدارس موظف هستند بیلان کار ارائه دهند، خاطرنشان کرد: حساب مدرسه از لحاظ مالی باید شفاف باشد. طراحی انجمن اولیا و مربیان در داخل مدرسه به این مفهوم است که بین مردم و مدرسه باید تعامل وجود داشته باشد و با یکدیگر سر موضوعات توافق کنند و کارها را انجام دهند.
 
وی افزود: انجمن اولیا و مربیان نماینده مردم برای حل‌وفصل مسائل مربوط به مدرسه در خصوص موضوعات مالی، آموزشی، فرهنگی و فوق‌برنامه است، زیرا این انجمن اساسنامه دارد و تصمیمات این انجمن برای این است که تعامل کرده و برای مدارس فعالیت‌ها را تسهیل کنند.
 
میرشاهولد با اشاره به خواسته‌ای که آموزش‌وپرورش از مدیران مدارس دارد، گفت: مدیران آنچه که در داخل مدارس از کمک‌های مردمی هزینه می‌کنند باید انجمن اولیا و مربیان در جریان آن باشند و بیلان مالی آن را هم در جلسات عمومی اولیا و مربیان در اختیار تمام اولیا قرار گیرد.
 
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش در خصوص موضوع دریافت وجه در مدارس عنوان کرد: نکته ظریف قانونی این است که اولیای دانش‌آموزان وجهی را که به‌عنوان کمک مردمی به مدرسه می‌دهند حتماً باید به حساب مدرسه واریز کنند. مرتب تکرار می‌کنیم که از دادن وجه نقد و چک حامل خودداری کنید. اگر چک هم صادر می‌شود در وجه مدرسه باشد. هرگونه دریافت نقدی در داخل مدرسه خلاف مقررات است.
 
وی با اشاره به اینکه مدیران مدارسی که خلاف این رویه‌ها کار انجام می‌دهند، رفتار آن‌ها وفق قانون نیست، اظهار کرد: در سال تحصیلی گذشته در مناطق مختلف تهران کلاس آموزشی برگزار کردیم و مسئولان حقوقی و تخلفات اداری به آنجا رفته و برای مدیران مدارس رفتار قانونی را توضیح داده‌اند که چه کارهایی را مطابق قانون انجام دهند و چه کارهایی را انجام ندهند.
 
میرشاهولد گفت: اگر مدیری با توجه به شرایطی که توضیح دادم مرتکب تخلفی شود و با توجه به اینکه مدیران از آن‌ها مطلع هستند، نمی‌توانیم از آن‌ها بگذریم و باید حق مردم استیفا شود.


     منبع خبر : فارس

بازگشت