متن كامل خبر
جزئیات فعالیت شبکه تعاملی «سینا» در آموزش‌وپرورش

تاريخ خبر : 22/8/1396امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 146

وزیر آموزش‌وپرورش از بارگذاری شبکه تعاملی آموزش‌وپرورش در آینده نزدیک خبر داد و گفت: آموزش خانواده یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه است.

به گزارش گروه آموزش‌وپرورش خبرگزاری فارس، سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، اظهار داشت: امید است با همکاری معاونت زنان و خانواده بتوانیم قدم‌های خوبی در زمینه ارتقای آموزش‌وپرورش و آموزش عمومی برداریم.
 
وی افزود: اهداف تعلیم و تربیت بدون همراهی، همگرایی و همسویی خانواده‌ها محقق نمی‌شود و تضاد در رفتار خانواده و مدرسه، اثرات ناگواری روی دانش‌آموزان خواهد داشت.
 
وزیر آموزش‌وپرورش تضاد الگوها را بزرگ‌ترین دشمن تحقق اهداف تربیتی دانست و خاطرنشان کرد: امروز در سطح شهرهای بزرگ، گاهی شاهد وجود تضادهای الگویی هستیم که باعث شده دانش‌آموز دو گونه عمل کند؛ در مدرسه آن‌طور که مدرسه می‌خواهد سخن می‌گویند، لباس می‌پوشند و رفتار می‌کنند و در خانواده بر اساس الگوی خانواده عمل کنند.
 
 بطحایی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای همسویی با خانواده‌ها در ماه‌های اخیر، تصریح کرد: همچنان که ما از برخی خانواده به علت همسو نبودن با برنامه‌های آموزش‌وپرورش گله‌مند هستیم، برخی خانواده‌ها نیز انتقاداتی دارند که گاهی اوقات این انتقادات وارد است.
 
وی ادامه داد: یکی از اقدامات اساسی برای ایجاد همسویی و همگرایی خانواده با مدرسه، راه‌اندازی شبکه تعاملی آموزش‌وپرورش است که به‌زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند.
 
وزیر آموزش‌وپرورش عنوان کرد: برنامه‌های این شبکه ابتدا رؤسای مناطق آموزش‌وپرورش و در مرحله بعد مدیران مدارس را تحت پوشش قرار می‌دهد و در ادامه مناطق محروم و دورافتاده را از آموزش‌های لازم بهره‌مند می‌سازد.
 
بطحایی با اشاره به بازدیدش از مدرسه‌ای در مازندران، عنوان کرد: یکی از گلایه‌های همه معلمان، عدم زمان کافی برای تدریس محتواهای آموزشی است که نتیجه آن تشویق دانش‌آموزان به شرکت در کلاس‌هایی خارج از مدرسه است و این امر می‌تواند تهدیدی برای تحقق اهداف تربیتی باشد.
 
وی متذکر شد: در شبکه تعاملی آموزش‌وپرورش، علاوه بر برنامه‌های آموزشی، برنامه‌های نرم‌افزاری نیز ارائه می‌شود.
 
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: با هجمه‌هایی که در سطح جامعه وجود دارد و مشغله‌ای که مدیران در مدارس با آن مواجه هستند، آموزش 2 ساعته مدیران در هفته ضروری است تا با مسائل اجتماعی، تربیتی، اعتیاد و ... موجود در جامعه بیشتر آشنا شوند.
 
بطحایی از بارگذاری شبکه تعاملی آموزش‌وپرورش در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: آموزش خانواده یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه است زیرا آموزش خانواده به شکل فعلی چنانکه باید، جوابگوی نیازها نیست.
 
وی نحوه آموزش شبکه مذکور را چندرسانه‌ای و ترکیبی دانست و تصریح کرد: موضوعات و مسائلی در این شبکه مطرح می‌شود که امکان طرح آن در شبکه‌های ملی وجود ندارد؛ بنابراین والدین از طریق وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور می‌توانند وارد این شبکه تعاملی شوند و تنها مطالب مورد نیاز و مرتبط با فرزندش در اختیار او قرار می‌گیرد.
 
وزیر آموزش‌وپرورش، استفاده از شبکه تعاملی آموزش‌وپرورش «سینا» را برای والدین الزامی دانست و بیان کرد: حضور و غیاب والدین از طریق «ip» صورت می‌گیرد و والدین مخصوصاً مادران موظف‌اند در ساعاتی که تعیین می‌شود به شبکه سینا مراجعه و به فراگیری مطالب بپردازند.
 
بطحایی شبکه سینا را مخفف سامانه یکپارچه نرم‌افزاری آموزش‌وپرورش معرفی کرد و گفت: فضای مجازی و اینترنت، اعتیاد، مسائل بلوغ، دوران رشد، عفاف و حجاب، عرفان‌های کاذب، مسائل مربوط به محیط خانه، ماهواره، خودکشی و دوستی و ارتباط با جنس مخالف، موضوعات دهگانه‌ای هستند که در ابتدای فعالیت شبکه سینا برای اولیا آموزش داده می‌شود.
 
وی از ایجاد کارگروه مشترک آموزش‌وپرورش و معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور تا یک ماه آینده خبر داد و تصریح کرد: افزایش پوشش تحصیلی دختران در مناطق محروم، تقویت و توسعه آموزش خانواده، شادی و نشاط، تحمل و تاب‌آوری در برابر حوادث، توسعه ظرفیت درونی افراد، آموزش مهارت‌های زندگی به دختران به‌ویژه مهارت سلامت، آموزش معلمان و مدیران و آموزش مهارت‌های حرکتی، نشستن و ایستادن ازجمله موضوعاتی است که در ادامه به موضوعات ده‌گانه شبکه سینا اضافه می‌شود.
 
وزیر آموزش‌وپرورش، بهداشت نسل آینده را در گروی سلامت دختران امروز جامعه دانست و افزود: آموزش مهارت‌های حرفه‌ای و کارآفرینی برای دختران با توسعه مدارس فنی و حرفه‌ای دخترانه، آموزش مربوط به محیط‌زیست و پایش مستمر شاخص‌های مربوطه ازجمله مسائلی است که در دستور کار این وزارتخانه قرار می‌گیرد.


     منبع خبر : فارس

بازگشت