متن كامل خبر
تنها راه نجات کشور توجه به فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی شهداست

تاريخ خبر : 21/12/1396امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 77

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه آموزه‌ها و ارکان فرهنگی جامعه ما به شدت در معرض خطر قرار دارد گفت: هیچ حرکتی به اندازه طرح مادران آسمانی، شبیه آن و فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی شهدا نمی‌تواند ما را نجات دهد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس به نقل روابط عمومی ستاد طرح بین‌المللی «مادران آسمانی»، «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش‌وپرورش در ستاد مرکزی این طرح حضور یافت و از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و روند برگزاری طرح قرار گرفت.
 
در این حضور، سید محمد بطحایی در خصوص حس و حال خود از این اجرای این طرح در سراسر کشور، اظهار داشت: بنده بسیار خوشحال هستم که در چنین روز مبارکی توفیق پیدا کردم در جمع شما جوانانی که به صورت خودجوش کار بسیار آسمانی را با نام بسیار زیبای مادران آسمانی آغاز کردید، حضور داشته باشم و از این حرکت زیبا و پسندیده انرژی بگیرم. جامعه امروز ما با جامعه چندین سال گذشته خیلی فرق کرده است، هجمه‌های سنگینی که امروز به‌ویژه در ابعاد فرهنگی و اجتماعی، کشور ما را در معرض خطر قرار داده است، ما را بیش از گذشته محتاج حرکت‌های این‌چنینی می‌کند.
 
امروز بیش از گذشته نیاز به فرهنگ ایثار و شهادت داریم
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به آثار معنوی شهدا، گفت: ما در ۸ سال دفاع مقدس، جسم افرادی به نام شهدا و حضورشان را در کنار خود از دست داده‌ایم، اما آثار معنوی این شهدا و خیر و برکت آن برای ما روز به روز بیشتر خواهد بود. به عبارتی ما امروز به فرهنگ ایثار و شهادت، ازخودگذشتگی و از خود گذشتن برای دیگران و همه مواردی که شهدای ما در دوران دفاع مقدس، آن‌ها را عملاً به ما نشان دادند، بیش از گذشته به آن نیاز داریم. آموزه‌ها و ارکان فرهنگی جامعه ما به شدت در معرض خطر قرار دارد، اگر بخواهم بدون مبالغه عرض کنم، هیچ حرکتی به اندازه این حرکت، توجه به فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی شهدا نمی‌تواند ما را نجات دهد.
 
وی افزود: نه اینکه ما دست روی دست بگذاریم و فقط متکی به این کار باشیم و بخواهیم به امید این کار با این هجمه‌ها مقابله کنیم، ولی به نظرم می‌آید که مؤثرترین راهی که بتواند ما و جوان‌های امروز را در مقابل این هجمه‌ها، مصون نگه دارد و یک حسی را برای آن‌ها در مقابل این هجمه‌ها ایجاد کند، تمسک جستن به فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی و شهادتی است که شهدای ما در دوران دفاع مقدس به ارث گذاشته‌اند.
 
همه جریان‌های سیاسی معتقد به فرهنگ ایثار و شهادت هستند
بطحایی با بیان این‌که متأسفانه این میراث را خوب پاس نمی‌داریم و قدر و منزلتش را نمی‌دانیم، تصریح کرد: اجازه دهید بنده به‌عنوان یک وزیر دولت دوازدهم که مقداری فرد سیاسی هم هستم این را عرض کنم، اتفاقاً این مورد از آن موضوعاتی است که خط سیاسی نمی‌شناسد و همه خطوط سیاسی که معتقد به نظام و انقلاب اسلامی هستند، روی این موضوع اشتراک نظر دارند و این یک اعتقاد ملی برای همه است. چپ، راست، اصلاح‌طلب، اصولگرا، دولت زوج و دولت فرد همه روی این موضوع اتفاق‌نظر دارند و چقدر خوب است که ما روی این مبنایی که اتفاق‌نظر همه دلسوزان و کسانی که دل در گروه کشور، آینده نظام و انقلاب دارند به آن بیشتر بپردازیم.
 
وزیر آموزش‌وپرورش افزود: باید اعتراف کنم که متأسفانه حق مطلب را خوب ادا نکردیم و این میراث بسیار ارزشمند و گران‌ها را که در اختیارمان است، خوب پاس نداشته و استفاده نکرده‌ایم. انشا الله خداوند کمک کند این حرکت مردمی، خودجوش و این حرکت بسیار اصیل که بنده خیلی خوشحال شدم از اینکه شنیدم بدون هیچ‌گونه نام و نشانی، تابلو، آرم و برندی شروع به این حرکت کردید و فقط هدفتان رضایت خداوند متعال و استفاده از این میراث بسیار ارزشمند بوده، چراغش روز به روز پر فروغ تر شود.
 
وی اظهار داشت: مهم‌ترین دعا برای همه جوان‌های کشور خصوصاً شما جوان‌هایی که این‌طور صادقانه و خالصانه این حرکت بسیار زیبا را شروع کردید و دعایی که باید همیشه کرد، دعای عاقبت‌به‌خیری است. انشا الله خدا همه ما و خصوصاً جوان‌های امروز را که فضای آن‌ها با ایام جوانی ما بسیار فرق کرده و خطرات بسیار زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند، به برکت خون شهدا و برکت همه گذشت‌ها و ایثارهایی که شهدا و خانواده معظم شهدا داشته‌اند و به دل پر از غم مادران شهدا، این فرشته‌های آسمانی، جوان‌های ما و همه جوان‌های مسلمان در سراسر دنیا عاقبت‌به‌خیر شوند.
 
مردمی بودن طرح مادران آسمانی یکی از رموز موفقیت آن است
بطحایی با اشاره به مردمی بودن این طرح، گفت: شاید یکی از دلایلی که این نوع حرکت‌های شما به لطف خداوند به موفقیت خواهد رسید، در مردمی بودن این موضوع است. هر کجا که در این نوع حرکت‌ها دولت و بخش‌های حاکمیتی بخواهند از شأن حاکمیتی خود ورود کنند، باید در آینده این حرکت، تردید کرد. حاکمیت، یکسری مسئولیت‌ها و وظایف اجتماعی بر عهده‌اش است که باید مورد توجه قرار دهد. پایین‌ترین سطح آن، اختصاص منابع و امکانات است و شاید خیلی بالاتر از این، حضور دولتمردان ما و همه کسانی است که در سطوح مختلف، همه قوای کشور و نمایندگان مجلس در کنار شما، بیشتر از آن امکانات و منابعی که در اختیار شما می‌گذارند، می‌تواند به تقویت این حرکت بسیار مبارک کمک کند.
 
حضور دولتمردان در طرح مادران آسمانی در تقویت آن مؤثر است
وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: بنابراین هر کدام از امثال ما به سهم خود در هر جایی که امکان‌پذیر است باید حرکت کنیم. تأکید می‌کنم که موفقیت این حرکت‌ها، در مردمی بودن و خودجوش بودن آن است و این‌که یک عده انسان بدون این‌که دنبال نام، نشان، حکم، پست، تقدیرنامه و حق مأموریت باشند، این حرکت را می‌کنند. ما دولتی‌ها و تمام کسانی که در لایه‌های سیاست‌گذاری کشور و در سطوح مختلف هستیم نیز وظیفه داریم. این پست‌ها و اختیاراتی که ما امروز داریم، مدیون رفتن آن رفقای ما است، چه بسا این‌که اگر آن‌ها بودند، این پست‌ها به ما نمی‌رسید، چون آن‌ها بسیار شایسته‌تر از بنده و امثال بنده بودند. ولی چون امروز نیستند بنده روی صندلی وزارت تکیه زده‌ام. به هر حال به نظرم می‌آید که همراهی معنوی و حضور در کنار شما جوان‌ها و این حرکت‌ها خیلی می‌تواند در تقویت و تعمیق این اقدام‌های بسیار مبارک کمک کند.


     منبع خبر : فارس

بازگشت