متن كامل خبر
دستیابی محققان ایرانی به تکنیک الکتروشیمیایی شناسایی داروهای تقلبی

تاريخ خبر : 26/5/1387امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 972

  ما توانسته‌ایم با سنسورهای اندازه‌گیری غلظت، پلی سیلین A و B را که تاکنون در دنیا اندازه‌گیری نشده‌اند به لحاظ غلظت اندازه‌گیری کنیم

دستیابی محققان ایرانی به تکنیک الکتروشیمیایی‌‌
شناسایی داروهای تقلبی  

 

ما توانسته‌ایم با سنسورهای اندازه‌گیری غلظت، پلی سیلین A و B را که تاکنون در دنیا اندازه‌گیری نشده‌اند به لحاظ غلظت اندازه‌گیری کنیم

استاد شیمی دانشگاه تهران از ساخت دستگاه اندازه‌گیری غلظت داروها و راه‌اندازی آزمایشگاه الکتروشیمی با اتکا به توان متخصصان داخلی در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر «پرویز نوروزی»، استاد شیمی دانشگاه تهران و یکی از محققان برجسته‌ی این رشته براساس شاخص‌های مؤسسه‌ی بین‌المللی اطلاعات علمی که در حاشیه‌ی جشن نکوداشت چهره‌های نوآور سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: در راستای فعالیت در حوزه‌ی الکتروشیمی توانستیم اولین آزمایشگاه الکتروشیمی در ایران به صورت کاملاً بومی ایجاد کنیم که این آزمایشگاه در زمینه‌ی اندازه‌گیری داروهای تقلبی و تشخیص آن از اصل فعالیت می‌کند.

وی تصریح کرد: در این راستا توانستیم با استفاده از امکانات آزمایشگاه روش شناسایی 80 نوع دارو را به دنیا معرفی کنیم که از جمله‌ی این داروها، پلی سیلین و انواع آسپرین است. وی بیان کرد: این آزمایشگاه دارای دستگاه‌های پیشرفته‌ی ولتا متری، سنسورها و حسگرهای مختلف بوده و قادر است در زمینه‌ی تست‌های مختلف خوردگی را برای صنایع انجام دهد.در این زمینه‌ قراردادی با شرکت نفت امضا کرده‌ایم تا سیستم‌های اندازه‌گیری خوردگی را در آزمایشگاه پیاده کنیم که اجرای آن‌ها بستگی به بودجه دارد.

دکتر «نوروزی» با اشاره به مقالاتی که در زمینه‌ی نانو سنسورها و نانو الکترودها از سوی محققان این آزمایشگاه ارائه شده است، تصریح کرد: ما توانسته‌ایم با سنسورهای اندازه‌گیری غلظت، پلی سیلین A و B را که تاکنون در دنیا اندازه‌گیری نشده‌اند به لحاظ غلظت اندازه‌گیری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: هم‌چنین بر مبنای این سیستم برای مرکز استاندارد صنایع دارو و به منظور اندازه‌گیری خوردگی در شرکت نفت تجهیزاتی را طراحی کردیم. البته در حال حاضر پیگییر قراردادی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه‌ی اندازه‌گیری مستمر داروها به خصوص داروهای گران قیمت هستیم.

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت